FAŠIANGY
Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorá býva 40 dní pred Veľkou nocou.
Fašiangy boli odjakživa obdobím zábavy, hodovania a ich vrcholom je fašiangová zábava s maskami, ktoré predstavujú rôzne zvieratá. Ukončením fašiangov je „pochovávanie basy“, pri ktorom sa paroduje skutočný pohreb. Po fašiangoch kresťania dodržiavajú štyridsaťdňové obdobie veľkonočného pôstu (jednoduchá strava, nekonajú sa zábavy a pod.).
Úkony, charakteristické pre fašiangové obdobie mali blahodarne pôsobiť na očakávanú dobrú úrodu. Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb, ktoré sprevádzali zábavy i fašiangové sprievody masiek. Väčšinou to boli masky zvierat a pripisuje sa im predovšetkým plodonosná funkcia - kôň, koza... najrozšírenejšou zvieracou maskou na našom území bola však maska medveďa. V sprievodoch často dominovali masky svadobného páru. K všeobecne rozšíreným fašiangovým maskám - patrili masky predstavujúce najrozličnejšie povolania či zamestnania - hájnik, lekár, vojak, atd. Zúčastňovali sa sprievodov a spravidla parodovali zobrazované profesie v žartovných improvizovaných scénkach. Masky veľmi často zosmiešňovali i určité ľudské vlastnosti. Sprievody masiek sa nezaobišli bez muzikantov. Ich podstatou bolo úsilie ovplyvniť vegetačný proces, od ktorého priamo i nepriamo závisel život ľudí.
- Utorok pred Popolcovou stredou je posledným dňom fašiangového obdobia, kedy sa pochováva basa - čo symbolizuje ukončenie zábavy a hrania hudby.
- Streda - Škaredou /popolcovou/ stredou sa začína 40 dňové pôstne obdobie pred Veľkou nocou, obdobie odriekania si rôznych neduhov, maškŕt či zábav.
Pôst je akt pokory a pokánia.
Foto galérie zo stránky CVČ Stará Ľubovňa: : http://www.cvc.sk/fotogaleria-detail/pochovavanie-basy-1622010/
Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane, ktoré vo voľnom preklade znamená posledný nápoj.
Fánky :
38 dkg polohrubej múky, štipka soli, 2 žĺtky, 5 dkg masla, 4 lyžice sladkej alebo kyslej smotany, kypriaci prášok, 1 lyžica rumu alebo bieleho vína, masť (tuk) na vyprážanie, 25 dkg práškového cukru s vanilkovým práškom.
Do polohrubej múky pridáme maslo, štipku soli, žĺtky, preosiaty cukor, 1/2 lyžičky kypriaceho prášku, rum alebo víno a toľko smotany, aby bolo cesto mäkké. Všetko spolu dôkladne vymiesime a necháme stáť aspoň pol hodiny prikryté hrnčekom. Potom cesto na pomúčenej doske rozvaľkáme na tenko (asi na 1,5 - 2 mm). Z cesta ostrožkou nakrájame obdĺžniky, uhlopriečne dvakrát ostrožkou prerežeme tak, aby ostal kraj celý. Potom rohy z každej strany prevlečieme do zárezu. Ihneď vložíme do horúcej masti, ktorej má byť toľko, aby v nej fánky plávali. Vypražíme do zlatožlta. Hotové vyberieme na vrstvu papierových obrúskov, odkvapkané posypeme z oboch strán vanilkovým cukrom a poukladáme na misu.
Podávame s marhuľovým alebo iným lekvárom alebo džemom.
http://www.uluv.sk/product/fasiangy-a-velka-noc-242/