Fánky

 

I.

30 dkg hladkej múky, 1 vajce, 2 lyžice cukru,

 2-3 lyžice vína alebo rumu, trošku soli a s mliekom

vypracujeme cesto nie veľmi tvrdé. Na tenko vyvaľkáme a krájačom rozrežeme na kosoštvorce a stredu dáme dve čiarky, a v horúcom oleji upečieme do zlata a posypeme cukrom.

 Fánky sú tenké, chrumkavé.

 

 

II.

30 dkg múka hladká, 3 vajcia, 1 KL sódy bicarbony, štipka soli, 2PL hladkého  cukru, 1 KL rumu

Všetky prísady zmiešame a vyvaľkáme cesto približne na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme kosoštvorce. Do ich stredu nožom urobíme zárez a vyprážame na rozpálenom oleji do zlatista. Vypražené obalíme.

 

III.

250 až 270 g hladkej múky, štipka soli, 50 g masla, 50 g práškového cukru, 2 žĺtky, 2 PL bieleho vína alebo rumu., 5 PL kyslej smotany, citrónová kôra, práškový cukor, vanilínový cukor, masť alebo olej

Vmúke rozmiešame soľ, rozmrvíme maslo, pridáme cukor, žĺtky smotanu, víno., alebo rum a postrúhanú citrónovú kôru. Všetko spolu dobre vymiesime a cesto natenko rozvaľkáme na pomúčenej doske. Zúbkovaným kolieskom ho rozkrájame na obdĺžniky, ktoré v prostriedku dva razy nakrojíme a prepletieme. Pripravené fánky vložíme do rozpálenej masti a alebo oleja a vypražíme. Posypeme ich práškovým cukrom zmiešaným s vanilínovým cukrom.

IV.  
10 g droždia
4 žĺtky
20 g práškového cukru
medzi prsty soli
300 g hladkej múky T650
3 polievkové lyžice rumu alebo bieleho suchého vína

Na posypanie:
200 g práškového cukru

Všetko spolu dobre premiešame. Necháme cesto asi polhodinu odpočívať. Potom vyvaľkáme a nakrájame na obdĺžniky, ktoré v strede prekrojíme radielkom alebo zúbkovaným nožom. Prikryjeme utierkou a necháme asi polhodinu odpočívať.
Potom vyprážame z oboch strán. Pričom z prvej strany necháme prikryté pokrievkou. Vyberieme a necháme odkvapkať prebytočnú masť. Ešte teplé obalíme v práškovom cukre.

 

V.

400 g hladkej múky
2 celé vajcia
1 dl mlieka
250 g tvarohu
2 lyžice práškového cukru
0,5 balíčka prášku do pečiva
0,5 čajovej lyžičky sódy bikarbóny
štipku soli
tuk na vyprážanie

cukor a vanilku na obaľovanie

 Z múky, vajec, mlieka, tvarohu, cukru, prášku do pečiva, sódy bikarbóny vymiesime cesto. Ak je lepkavé, pridáme múku. Necháme asi pol hodiny odležať. Potom ho vyvaľkáme na plát, hrubý približne 0,5 centimetra. Radielkom vykrajujeme rôzne tvary – radšej menšie, cesto pri smažení zväčší svoj objem. Potom fánky vysmažíme v horúcom oleji, hotové necháme odkvapkať na site alebo položíme na servítku, aby odtiekol prebytočný tuk. Potom obalíme v práškovom cukre premiešanom s vanilkou.