Zaujímavosti z Geocachingu


 

28. Čiernohronská železnička :

N 48° 44.000 E 019° 38.000

Návšteva Čiernohronskej železničky v Čiernom Balogu  môže byť spojená s návštevou Lesníckeho skanzenu Vydrovo.

Čiernohronská železnička je jednou zo 40 úzkorozchodných lesných tratí na Slovensku, vybudovaných od začiatku 20.storočia. Lesné železnicky nahradili dovtedy tradičný spôsob zvázania ťažbového dreva korytami riek a potokov do miest ich spracovania. Od 70-tych rokov postupne zanikali, dodnes zostali len tri, z nich len Čiernohronská ešte stále slúži zčasti pôvodnému účelu.

Vďaka šikovným ľuďom je úsek Chvatimech - Vydrovo sprístupnený verejnosti, a železnicka sa tak stala vyhladávaným spestrením aktívneho oddychu v okolí.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline vznikol v roku 2002 ako unikátny projekt Lesov Slovenskej Republiky a je poctou lesu a lesníckej tradícii na Slovensku. Na 3.3km dlhom chodníku lesom je v súčasnosti 71 zastavok, ktoré vás prevedú mnohými zaujímavými exponátmi (strom života, tradičná horáreň, lesnícka technika, žlab na spúšťanie dreva, diviačia obora, medvedi brloh...) a predovšetkym prirodzenými lesnými stanovištami (jednotlive druhy drevín, lesných spoločenstiev, obrie mravenisko, lesná škoôlka,...).

 Velmi posobivym doplnenim arealu su prirodne diela medzinarodnej skupiny umelcov eko - artu. To vsetko v krasnom, liecivom prostredi horehronskych lesov. Viac informacii o prevadzke skanzenu najdete tu.