Zaujímavosti z Geocachingu


Kostolík Pominovec

zem. šírka: 49° 0' 16" SŠ (49.004420° SŠ)
zem. dĺžka: 18° 12' 32" VD (18.192100° VD)
Výška: 245.0 m.

 

Jednoloďová obdĺžniková stavba s vežičkou - zvonicou a polkruhovou sakristiou.

 

V doline rieky Váh, neďaleko mesta Ilava sa nachádza nenápadný osamotený románsky kostolík sv. Jána Krstitela s veľmi významnou historickou hodnotou. Je skrytý vedľa cesty medzi Nemšovou a Pruským pri Ilave.
Odporúčam zastaviť autom pri hlavnej ceste a vydať sa k nemu pešo,  cesta je v zlom stave.
Najideálnejší prístup je po poľnej ceste z obce Sedmerovec.

Pochádza z 12. storočia a vzhľadom na to, že obec zanikla, nebol prebudovaný. Snáď aj preto vydržal až dodnes. Patrí k najstarším stavebným pamiatkam na Slovensku.
Je málo známy, tak aspoň takto propagujem :)

 

Kostol je jednoloďová stavba s pripojenou polkruhovou apsidou a emporou.  Podobný kostolík sa nachádza neďaleko Nitry v Drážovciach. V osemnástom storočí bol upravený v barokovom štýle. Od roku 1965 je vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Pôvodne sa na tomto mieste nachádzala obec Pominovec, ale podľa povesti sa zachoval po ničivej povodni práve len tento kostolík. Z ničivých vĺn vyviazli len štyri rodiny a sedem oviec. Túto oblasť opustili a založili novú osadu. Tú pomenovali Sedmerovec.

Zvláštnosťou tejto stavby je aj to, že sa nachádza na rovine uprostred polí. V minulosti sa kostoly a podobne významné budovy stavali na vyvýšených miestach. Ako nemý svedok človeka a jeho pominuteľnosti sa okolo kostolíka zachoval starý cintorín.

Kostol patrí k farnosti v Bolešove a dvakrát ročne sa v ňom slúži svätá omša.  Každý rok koncom leta sa koná cyklistická pút  k tomuto kostolíku.

 

 

ZDROJE :

Juraj H.

http://www.geocaching.sk/geocache-detail.php?id=745002

http://martinisko.blog.sme.sk/c/21025/Pominovec.html

http://flog.pravda.sk/vorec81.flog?foto=242710