Zaujímavosti z Geocachingu


Skalka

pútnické miesto - dva objekty : Malá a Veľká Skalka

 

Obec: Skalka nad Váhom, Okres: Trenčín, Kraj: Trenčiansky

 

Autom z Trenčína sa dá ku kláštoru dostať štátnou cestou č. 507 smerom na Nemšovú. Približne dva kilometre za Zamarovcami sa vpravo nachádza kostol sv. Benedikta na Malej Skalke, samotný kláštor je ešte kilometer ďalej na skale vľavo nad cestou. Pri oboch objektoch je možné zaparkovať.

 

Zrúcaniny opevneného stredovekého benediktínskeho kláštora, založeného v roku 1224 nitrianskym biskupom Jakubom I., čiastočne zrekonštruované alebo zakonzervované. Má nezvyčajne architektonické riešenie.

V roku 1528 kláštor obsadilo a opevnilo cisárske vojsko a Benediktínov rozohnali. V roku 1645prišla na Skalku Spoločnosť Ježišova, jezuiti obnovili, kláštor, vystavali kalváriu, zrekonštruovali Malú i Veľkú Sklaku. Po zrušení jezuitského rádu pápežom Klementom XIV. v roku 1773 začal kláštor pustnúť. Po roku 1989 sa začali rekonštrukčné práce na obnove celého komplexu. Bol obnovený kostolík, opravené múry a kláštorné objekty, upravené parkovisko a vstup do objektu.

 

V areáli kláštoriska sa nachádza  kostolík na Malej Skalke, ktorý je unikátnym spôsobom vsadený do veľkej dutiny skalného brala. Bol postavený v roku 1224 v gotickom slohu. V r. 1664 jezuiti celý objekt zrekonštruovali a v r. 1717 znovu postavili kaplnku sv. Andrja-Svorada a Beňadika s novou kupolovou vežou. Pri kostolíku je neveľká jaskyňa, v ktorej na prelome 10. a 11. storočia viedli svoj pustovnícky život sv. Andrej Svorad a sv. Benedikt.


Legenda hovorí, že sv. Benedikta prepadli zbojníci, lebo si mysleli, že počíta zlaté dukáty. Pustovník však rátal len oriešky, ktorými sa každý deň živil. Zbojníci sa nahnevali a sv. Benedikta zhodili z brala do Váhu.
Oddávna sa na Starej Skalke na jeho pamiatku každoročne v júli koná púť, na ktorú prichádzajú nielen ľudia z obce, ale aj z blízkeho či vzdialenejšieho okolia.

 

Areál kláštora vrátane kaplnky a podzemných priestorov a chodieb (!) je prístupný len v období júl - august denne okrem pondelka:10-12, 13-17 hod. Mimo tohto obdobia si môžete zjednať návštevu na Farskom úrade 032/658 42 40.

 

 

 

 

WEB:     Skalka | www.hrady.sk | wpublisher | pamiatky