VIANOCE   vo svete

Viete o tom

 že Ježiško nechodí vo všetkých krajinách?

 

PÉRE  NOEL - je vo Francúzsku - tam mu deti nechávajú napr. mrkvu v topánočkách a on im dá zase darčeky

JOULUPUKI -  je vo Fínsku - začína sa podobať americkému Santovi. No ale ešte mu zostala dielňa v Laponsku a vchádza dverami. Má červené oblečenie a cestuje na saniach so sobami.

Dedo Mráz - je v Rusku - je to tradícia od východných Slovanov. Dedo Mráz chodí na saniach ťahaných bielymi koňmi a pôvodne nosil zimu...po novom - darčeky.

BEFANA - je v Taliansku - tam prilieta čarodejnica Befana až 5. januára s nošou na chrbte a roznáša deťom darčeky

HOTEI - OSHO - je v Japonsku - je to dobrý duch, ktorý nadeľuje darčeky deťom a má pár očí i vzadu na hlave - čím kontroluje deti, či všade poslúchajú....

OTEC  VIANOC - je v Austrálii - tam je veľa národnostných menšín, tak si každý robí Vianoce po svojom. Prevládajú však zvyky z Británie. Pod stromček v kvetináči dáva darčeky Otec Vianoc.

DUN CHE LAO REN - je v Číne - v preklade Vianočný starec. Plní deťom pripravené pančuchy darčekmi.

HLINENÁ  NÁDOBA - je v Mexiku - deťom sa plnia darčekami hlinené, alebo iné džbány, ktoré sú ozdobené perím cukríkami a malými darčekami. Džbán visí v jednej miestnosti v dome. Všetky sú zamknuté, len tá s džbánom je otvorená. Deti v noci chodia so sviečkami a hľadajú džbán. Keď ho nájdu, snažia sa ho rozbiť, aby si mohli vziať darčeky.

YULE GOAT - je vo Švédsku - tam už majú deti Vianoce 13. decembra. Mládež sa prezlečie za anjelov, na hlave majú koruny s horiacimi sviečkami a rozdávajú deťom sladkosti. Až o jedenásť dní, chodí prihrbený dedo JULTOMTEN, ktorému pomáhajú škriatkovia.

JULREMANDEN - je v Dánsku - žije v Grónsku, miluje ryžový nákyp so škoricou a na Štedrý deň roznáša darčeky.

KOŇ  MAGI - je v Argentíne - chodí až 6. januára a večer dáva darčeky pred dverami do topánok, ktoré tam deti nachystajú spolu s vodou a jedlom pre koníka, aby nebol hladný na ceste do Betlehema.