Štedrá večera

Na stole nechýbali
chlieb, cesnak, med, oblátky ako symbol božieho tela, kapustnica s hríbami, ryba ako symbol kresťanstva, zemiakový šalát, opekance – pupáky, bobaľky posypané makom, ktorý symbolizoval hojnosť a bohatstvo. Usmievala sa na nich vianočka, všakovaké koláče a samozrejme ovocie. 
 - ale pripravovali sa aj rôzne
cestoviny. Napríklad dlhé rezance mali zabezpečiť v budúcej úrode dlhé klasy. Často sa varili strukoviny, hlavne hrach a šošovica, či kaša z prosa . V katolíckych rodinách sa dodržiavala tradícia pokrmov bez mäsa, ale evanjelici pridávali do kapustnice aj klobásu.

Počas večere museli byť všetky pokrmy nachystané na stole. Gazdiná nesmela odísť od stola, lebo by jej kvočky nechceli sadať v hniezdach.


Celý deň v znamení pôstu


Celý deň by sa mal niesť v znamení pôstu, a teda aj bezmäsitého pokrmu, čomu sa podriaďuje aj výber jedálnička.
Ukončenie odriekania zvestovala prvá hviezda, ktorá sa večer objavila na oblohe.
 Hovorí sa, že ten, ktorý na Štedrý deň vydrží nejesť až do večere, uvidí zlaté prasiatko, ktoré by mu malo zabezpečiť hojnosť a blaho.Okrem hladovania si naši predkovia počas celého dňa dávali pozor na to, čo robia a hovoria. Verili, že ako sa im bude dariť v tento deň, tak to bude aj nasledujúci rok.


Štedrá večera
 sa začínala vinšom hlavy rodiny a prípitkom. Pripíja sa vermútom s kolieskom citróna, šampanským alebo aj tvrdým alkoholom, aby lepšie trávilo. Potom už nasleduje samotná večera.
 

 - Oblátky -
Štedrá večera sa začína v mnohých rodinách konzumovaním vianočných oblátok s medom, ktoré sú symbolom zdravia, radosti, duševnej čistoty a pokoja v rodine. Robením krížika na čelo prstom namočenom v mede, mali byť členovia rodiny chránení pred zlom a aby im med po celý rok pripomínal, že majú pracovať ako včely a pochopiť, že je krásne žiť v "sladkej" rodinnej zhode.Niekde sa do oblátky s medom vkladá aj kúsok cesnaku, ktorý znamenal niečo ako odpudzovač diabla.


 - Krájanie jablka - Otec rodiny rozkrájal jablko na toľko častí, koľko bolo ľudí pri stole. Kto svoju časť jablka zjedol, nemusel sa obávať, že z ciest po svete nenájde cestu domov. Išlo o symbol jablka ako celistvosti rodiny, zabezpečiť, aby všetci členovia rodiny boli k sebe dobrí a milí.
Potom si každý člen zobral vlastné jabĺčko a vodorovne ho prekrojil.
Táto klasická a známa slovenská tradícia veštila, či daného čaká za rok život a zdravie alebo choroba, či smrť. Život znamená nález päťcípej Hviezdičky v strede a smrť a chorobu kríž. Tejto veštby sa nemusíte báť. Stačí, keď si vezmete zdravé a veľké jablko a rozrežete ho pekne v strede kolmo ku konzole.  Nepekný jadrovník alebo červík, znamenali chorobu, nešťastie, zármutok. Brali ho ako upozornenie, že sú potrebné zmeny v živote, nie ako nezvratný osud.

- Orechy - Podobne sa prorokovalo aj s vlašskými orechmi - ak bol  rozlúsknutý orech pekný a zdravý, bolo dobre. Prázdny, vysušený alebo červivý orech veštil nejakú pliagu. Orechy sa zvykli aj hádzať do rohu v každej miestnosti. Orechy mali priniesť blahobyt.

-  Opekance, pupáky, cestoviny s makom - ktorý symbolizoval hojnosť a bohatstvo.


- Vianočná kapustnica- Čo sa týka jedla, každý kút Slovenska môže mať zaužívaný iný pokrm, no vo väčšine prípadov je azda najviac obľúbená vianočná kapustnica, ktorá má byť podľa zvyklostí planá, teda bez mäsa. V pravej vianočnej kapustnici by rozhodne nemali chýbať sušené hríby, ktoré jej dodávajú príjemnú vôňu. Niektorí zvyknú do nej pridávať aj sušené slivky, jablká či hrušky.
-
Niektoré rodiny však majú za kapustnicu náhradu, a síce hrachovú alebo šošovicovú polievku, ktorá je symbolom zveľaďovania majetku.


Vianočná ryba
- Viaceré rodiny pripravujú počas dňa vianočnú rybu. Tá je symbolom kresťanstva. Šupiny
 z kapra nesú v sebe tiež veľkú symboliku. Podaktorí ich dávajú pod štedrovečerný obrus, aby priniesli bohatstvo. Tie si potom ľudia odkladajú do peňaženiek, pretože sa traduje, že sa majú postarať o ich rozmnoženie.
- K rybe sa zvykne podávať tradičný
zemiakový šalát.

-
Napečené koláčiky - na sviatočný stôl  patria aj všakovaké dobroty, medzi ktorými nechýbajú ani čerstvo napečené koláčiky.

Celú sviatočnú štedrovečernú atmosféru dopĺňa
sviečka symbolizujúca svetlo sveta, a tým má byť Ježiť Kristus. Aj dnes sa pre katolíkov Štedrý deň končí polnočnou omšou. Oslavujú narodenie Ježiša Krista. Krásnu bodku za celým obradom dáva vianočná pieseň „Tichá noc, svätá noc“, kedy sa kostol ponorí do tmy a žiaria iba zapálené sviečky a šíri sa do diaľky spev veriacich.
http://vianocesk.wz.cz/Symboly.htm

https://www.sme.sk/c/1196769/tajomna-moc-vianocnych-pokrmov.html#ixzz5ZtGZMNUIhttps://www.sme.sk/c/1196769/tajomna-moc-vianocnych-pokrmov.html#ixzz5ZtHlijCh
 

https://www.sme.sk/c/1196769/tajomna-moc-vianocnych-pokrmov.html#ixzz5ZtJSCOCQ

 https://www.sme.sk/c/1196769/tajomna-moc-vianocnych-pokrmov.html#ixzz5ZtK485Wz