História adventného kalendára

História adventného kalendára začína v 19. storočí. Prvý štýl kalendára je z protestantského prostredia. Nábožná rodina urobila kriedou čiarky na každý deň decembra od prvého do Adama a Evy.   
Prvý známy ručne vyrobený adventný kalendár je z roku 1851.
Iný skorý štýl boli adventné hodiny alebo adventné sviece - svieca na každý decembrový deň po Vianoce A tak k v nábožnej rodine zavesili na stenu malý obrázok - na každý decembrový deň jeden. Podľa inej tradície namaľovali na dvere značky na každý deň jednu.
Prvý tlačený špeciálny kalendár bol urobený na švábskej fare Gerhardom Langom (1881- 1974) v Maulbronn v Nemecku.
Keď bol dieťa jeho matka mu urobila adventný kalendár s 24 malých sviečok zastrčených do podložky s obrázkom.. Neskoršie Lang participoval na tvorbe vo firme Reichhold & Lang. Vytváral malé farebné obrázky, na každý deď jeden, ktoré mohli prilepiť na podklad .
To bol prvý tlačený adventný kalendár, hoci bez otváracích okienok, vydaný v r. 1908. Tento kalendár bol pomenovaný "Vianočný kalendár" alebo Munich Christmas- Calendar". So začínajúcim 20. storočím Lang vydal prvý Adventný kalendár s malými dvierkami na otvorenie.
V tom čase Sankt Johannis Printing Company začala vydávať náboženské adventní kalendáre, s biblickým námetom na pozadí otvoreného okienka.
Adventný kalendár naštartoval triumfálnu cestu okolo sveta. Ale Lang zavrel svoju spoločnosť v tridsiatych rokoch.. Dovtedy vydal okolo tridsať rozličných vydaní.
Druhá svetová vojna ukončila úspech nemeckej tradície. Bola zakázaná produkcia týchto kalendárov. Prvý špeciálny kalendár po druhej svetovej vojne vytlačil v r. 1946 Richard Selmer.
 

ZDROJ : http://vianocezvyky.szm.sk/Adventny%20kalendar/Historia%20adventneho%20kalendara.htm