Záujmové činnosti  -  Spoločensko-vedná  - Deň matiek


     Druhá májová nedeľa je 

        Deň matiek

            

 

 

Oslava ženy ako darkyne života je na druhú májovú nedeľu na Slovensku i v desiatkach ďalších krajín sveta venovaná matkám.

 

 

Deň matiek je veľmi starý sviatok -  v starovekom Grécku sa oslavoval  už 250 rokov pred našim letopočtom. Boli to slávnosti na počesť bohyne Rhey - matky všetkých bohov. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18 marca. Bol to skôr súkromný sviatok pokračovateliek rodu.

 

V 16. storočí sa  v Anglicku - nedeľa 40 dní po veľkonočnej nedeli volala materská nedeľa a bola venovaná pocte všetkým matkám, kedy venovali deti svojim mamám drobné kvietky.

V tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov. Tejto nedeli sa začalo hovoriť Nedeľa matiek.

 

Novodobá tradícia :

- Oslavovanie dňa matiek na prelome 19. a 20. storočia -  podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej a všetkým matkám sveta.

Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek, prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj skoro všetky krajiny na svete.

 

Oslavy Dňa matiek do Československa prišiel okolo roku 1918, keď krajinu navštevovalo veľa ľudí z USA, medzi nimi i sociálne pracovníčky. Ideu šírila Čs. ochrana matiek a detí, Červený kríž, Sokol, Orol, katolícke spolky i niektoré ženské komisie pri politických stranách.

Najviac sa o oslavu Dňa matiek v bývalom Československu zaslúžila Alica Masaryková, ktorá bola emancipovanou predsedníčkou Československého červeného kríža. Niet sa čo čudovať, pretože jej otec T. G. Masaryk na svoju matku spomínal takto: “Matka na mňa mala väčší vplyv než otec… Matka bola chytrá a múdra… Matka bola zbožná. Rada chodila do kostola, ale nemala na to čas, pretože musela drieť pre rodinu…"

 

Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať druhú májovú nedeľu až po roku 1989.