Záujmové činnosti  -  Prírodovedná  -  Jarné stromy


JAR    a    STROMY

 

 

   Vždy sa prechádzam rada po prírode - je tam pokoj, pohoda, slnko nad hlavou, nikam sa neponáhľam, všetky stresy  života sú ďaleko.....Je to proste fajn. Urobíte dobre nielen telu, ale hlave duši.

Je mi ľúto ľudí, ktorí nevládzu chodiť po túrach prírodou.  Netušia ako je dobre tam, kam nedôjdu......niektorí ľudia napríklad objímajú stromy.

      Teraz sa prechádzam po jarnej prírode a obdivujem krásu  a každoročný zázrak prebúdzajúcej sa prírody a hlavne stromov. Obloha je krásne modrá, vtáčiky štebocú a kvety vôkol rozvoniavajú. Básnik by povedal že jedna veľká báseň!

Prichádza život do suchých konárov stromov a to ma fascinuje.

  

  Viete že stromy liečia?  

Veľa z vás asi ani netuší, aká je príroda silný liečiteľ a balzam na vyčerpanú psychiku zo stresov v práci Stromy dokážu predať veľké množstvo úžasnej energie. Je liečivá a dokážeme sa s ich pomocou zmieriť s mnohými traumami.

Stromy sú nádherné láskavé bytosti stvorené pre ochranu a sú veľkými liečiteľmi. Túto skutočnosť poznali už starí Rimania, Kelti i Indiáni. Tieto mohutné giganty nám dávajú pokoj, tieň, oporu a odvahu.

ihličnaté a listnaté stromy majú iné energie. Ihličnaté sú chladivé, dodávajú silu, pokoj a akési uvoľnenie a upokojenie. Listnaté stromy zase energiu, vitalitu, radosť do života. Napadlo ma prirovnanie podľa ďalekých východných kultúr, že ihličnany sú plní jingovej energie a listnáče plné jangovej energie.

Strom je symbolom znovuzrodenia. Už oddávna je zvyk zasadiť strom, keď sa narodí nový človiečik.

Stromy sú symbolmi mnohých udalostí. Zbierajú sa "barborky" - vetvičky čerešne a dievčatá potom s radosťou čakajú na Štedrý deň ich vykvitnutie, aby sa mohli tešiť na ženícha ďalší rok.

Zbierajú sa "maňušky" a či "bahniatka" - vŕbové prútiky ako symbol jari na Veľkú noc. Naše vázičky na jar zdobí orgován a zlatý dážď a pod. Mnohé iné národy majú svoje posvätné stromy - ginkgo, baobab, sakura, sekvoja,.. Tento úzky vzťah k dreveným priateľom sa prenášal z generácie na generáciu už od starých Rimanov a Keltov. Kelti mali dokonca vlastný horoskop, ktorý mal symboly pre jednotlivé znamenia práve stromy. Sami uctievali stromy a čerpali z nich liečivú silu. Indiáni odpradávna od stromov získavali energiu a ako vďaku im položili ku koreňom kúsok tabaku ako symbol zmierenia.

Stromy majú liečivé účinky. Sú uspôsobené tak, aby zachytávali svojimi listami a korunami a i koreňmi zemi veľa svetelnej energie a premieňali ho na druh inej biologickej. Naša Zem má okolo seba elektromagnetické pole - "auru". Toto pole prebieha od severného magnetického pólu k južnému po oscilačných dráhach a potom sa späť vracia cez stred Zeme zase od južného pólu k severnému. I stromu a rastliny majú túto auru Zeme. Predpokladá sa, že jadro Zeme je veľkým generátorom mechanickej energie z rotácie Zeme na elektrickú. Semienko sa nachádza v dužine plodu, ktorá má svoje éterické a bioplazmatické pole. Okolo semienka je zdravá dužina , čo zodpovedá zdravej aure a postupne od povrchu plodu nastáva hnitie. To je považované za koniec a súčasne začiatok nového stromu , lebo len tak sa môže semienko uvoľniť a vyrásť z neho nový strom.

 

 

 

 

Stromy vedia počuť, cítiť radosť, úzkosť, zúfalstvo i bolesť. Prekonajú človeka v schopnosti
rozlíšiť skutočnú lásku od predstieranej, dokážu dokonca čítať i naše
myšlienky. Rovnako je dokázané, že stromy medzi sebou dokážu komunikovať.
Mnohé rastliny a stromy v sebe skrývajú silnú dávku magnetizmu a môžu ju zo
seba rovnako vydávať, ako ju čerpať z okolia.

 

Ako liečebné stromy sú odporúčané stromy staršie, celkom zdravé. Najväčšie
množstvo liečebného magnetizmu majú v sebe breza, dub, lipa, smrek, borovica.
Breza a dub sú na prvom mieste svojou silou, najmenej magnetizmu obsahujú
jedľa a smrek. Veľmi málo magnetizmu majú v sebe aj ovocné stromy a agáty.
 
Stromy prebúdzajú svoju činnosť najmä na jar. Pokus o načerpanie liečivej
sily stromov môže urobiť každý, kto prechováva lásku a úctu k prírode,
ku všetkému, čo je v nej živé i neživé. Priblížiť sa k stromu alebo k rastlinám
treba s pocitom akoby bol živou bytosťou. Potom v duchu požiadame o
nadobudnutie takého zdravia a sily, aký ma on a získame ju, ak sa
postavíme do vzdialenosti 2-3 krokov od kmeňa a obe ruky natiahneme
vodorovne k nemu. Pritom v sebe musíme zintenzívniť predstavu, že jeho
magnetická liečebná moc a sila prúdi od jeho koreňov pod povrchom kôry
až k našim rukám a my ju do seba nasávame. Zvlášť citlivá a vnímavá
osoba čoskoro účinky zacíti.

 

 

Objímajte stromy, lebo :

 

BREZA - zaháňa úzkosť, dodáva inšpiráciu.

Breza má omladzovacie účinky, napomáha jeho obnoveniu. Liečivé účinky brezy sú v odstránení nechutenstva, depresií, skľúčenosti, úzkostí a v rozprúdení energie. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Podporuje látkovú výmenu, zmierňuje artritídu, dnu a lieči kožné ochorenia. Breza prináša ľudskému duchu inšpiráciu a odplavuje nánosy z duše i z tela.

 

VŔBA - Vŕba patrí medzi stromov - mágov. Nesie vyššie vedomie o živote a smrti. Ten to nádherný strom povzbudzuje najmä u citlivých ľudí - senzibilov ich intuitívne vnímanie sveta i bytostí v ňom. Je to akási krásna čarodejnica z ríše stromov. Dobre pôsobí na ľudí z nižším sebavedomím, ktorý v sebe držia akúsi vnútornú nenávisť. Ťažké bremená zverte vŕbe a ona vás objíme svojimi nežnými konárikmi a ukáže vám tie pravé hodnoty. V náručí vŕby zabudnete na všedné starosti a vnesiete sa do krajiny pokoja a neutrality.

BUK - prebúdza radosť zo života, je magickým symbolom života. S pomocou neho sa zvestovala človeku budúcnosť i jeho vlastný osud. Do bukového drevá babky bylinkárky vyrývali čarovne znamenia - "runy" , vďaka ktorým mal buk s pomocou svojich konárov vyháňať choroby a neduhy z tela. Ak sa opriete o buk a necháte aby vám prečistil energetické kanály, dokáže vás zbaviť alebo zmierniť bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofov, podporuje mentálnu činnosť, vyjasňuje myšlienky a zvyšuje tvorivosť.

Buk je súčasne i veľkým ochrancom, Slovania verili, že tam kde rastie buk, nemôžu uškodiť žiadne čary ani kúzla.
 
 
DUBY - zostruje rozumové schopnosti.  Ľudia ich považujú za posvätné stromy. Kňazi starovekého Grécka dokázali zo šumenia stromov vyčítať Božské ponaučenia. I starí Kelti a Slovania im obetovali mnohé dary, keď potrebovali dôležité rady. Zaspávali v ich tieni, keď chceli, aby sa im zdali prorocké sny. Dub dodáva silu do života ako duševnú , tak i po ťažkej chorobe, keď je človek fyzicky vyčerpaný. Je to symbol dlhovekosti a sily. Dáva človeku silu rozhodnutiam a možnosti popremýšľať nad sebou samým.
 
BOROVICA - pôsobí vitalizujúco - posiľňuje pľúca a podobne ako iné ihličnaté stromy dodáva životnú energiu, radosť a odčerpáva smútok a výčitky svedomia. Zahrieva srdce a uľahčuje odpúšťanie. Jej vôňa je sladká a príjemná. Doporučuje sa i ako éterický olej do aroma-lampičky. Ten uvoľňuje zápaly dýchacích ciest a pomáha astmatikom.
 
JEDĽA - rozvíja vôľu človeka k životu, zásobuje nás životnou energiou a prináša chuť do každodenného života.
Posiľňuje intuíciu a jej liečivá energia podporuje prekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdcové ťažkosti a bolesti hlavy. Dym z jedľového ihličia čistí atmosféru. nás vypočuje a prefiltruje naše emócie do Zeme, kde sa pretransformujú na životnú energiu. Jej živica dáva pocity súdržnosti a rodiny. Jedľová kôra je liečivá pre sklamaných, zatrpknutých ľudí bez energie. I človek, ktorý trpí depresiou by sa mal ísť prejsť do jedľového hája. Často pod jedľami rastú hríbiky, sú to malý strážci tejto krásnej ihličnatej dámy. Jedlička je pravidelný , krásny, súmerný strom. Je obľúbená u detí a dodáva im stabilitu.  

SMREK - sa podobne ako breza používal pri stavaní "májov" vo dvoroch, čo symbolizovalo zjednotenie nebeských a zemských síl. Opradený temnými spomienkami na "stĺp života", umožňoval šamanom pohyb éterického tela v rôznych dimenziách za účelom sprostredkovania hlbšieho spojenia medzi ľuďmi, bohmi a duchmi. Energetické vyžarovanie smreku prispieva k prečisťovaniu ľudskej aury od nižších pudov, čistí srdce a prináša mu zdravý a usporiadaný pocit. 

 
  Chráňme stromy a nechávajme im priestor, aby mohli dýchať a liečiť.

 

ZDROJ :

http://kodysova.blog.sme.sk/c/143285/Stromy-a-jarne-prebudzanie-cast-2.html#t2

http://www.hmlaavalonu.wbl.sk/Energia_stromov.html