JARNÉ   KVETY

 1.  lúčne

1. Snežienka  - Prvý jarný kvet – posol jari. Rastie v parkoch, lesoch a hájoch. V súčasnosti je už chránená a patrí do kategórie chránených, v chránenom území s vyšším stupňom ochrany, kde sa nesmie trhať. Nemá koreň, ale cibuľku. Rozkvitnuté odolajú aj 10 stupňovým mrazom. Je jedovatá, obsahuje nebezpečné alkaloidy.
2. Krokus
 -  Krókus - Šafran.  Je mrazuvzdorná rastlina s cibuľovitou hľuzou. Kvety kvitnú rozličnými farbami. Krókusom sa darí  na trávnikoch na  slnečných miestach v priepustnej zemi, s jarnou vlhkosťou.  Dorastá do výšky 20 cm. Je jarný aj jesenný. Z čneliek kvetu sa získava korenina - šafrán. Výroba je veľmi prácna, preto je toto korenie vzácne.V každomkvete sa nachádzajú 3 červené čnelky, ktoré saručne zbierajú a sušia. Na 1 kg korenia potrebujeme 150 00 kvetov. Najväčším výrobcom korenia je Irán.
3. Fialka §
Má veľa druhov, napr.
fialka vonná, poľná, trojfarebná, psia a iné. Rastie v kroviskách na medziach, svetlých lesoch a aj na trávnikoch v parkoch.  Rastliny rastúce v tieni majú tmavšie kvety a sú voňavejšie. Kvety sú zvyčajne fialovej farby, ale môže sa objaviť aj farba biela, modrá, ružová alebo dokonca marhuľová. Kvitne od konca apríla do začiatku mája. Jej hlavným znakom je vôňa.
4. Bleduľa

- Vyrastá z cibuľky a obľubuje vlhké lužné lesy, močaristé lúčky pri horských potokoch. Kvety bledule jarnej sa podobajú na snežienku, ale majú na rozdiel od nej zvončekovitý tvar a na každom okvetnom lístku na konci zelenožltú škvrnu, ktorá jej dodáva krásu a nežnosť. Vyskytuje sa len pod hrabinami.

Nechajme bledule tam, kde patria, v prírode. Zachráňme ich aj pre budúce generácie.

5.  Podbeľ

 Podbeľ liečivý je drobná, trváca bylina, ktorá vyháňa z podzemného podzemku hneď na jar jednak bezlisté, kvetonosné, šupinaté stvoly.  Objavuje sa už v skorú jar, na rumoviskách, vlhkých miestach alebo v okolí sídlisk, pri cestách, na okrajoch lesov, na poliach, lomoch, lúkach a ďalších slnečných miestach. Kvitne v marci.

§
Liečivá rastlina - V ľudovej liečbe majú podbeľové listy dobrú povesť ako prostriedok proti kašľu a proti zápalu priedušiek a na tíšenie suchého kašľa.

 

  

6. Púpava 
- Je žiarivožltá kvetina na vysokej stopke, ktorá sa ešte na jar premení na bielu páperovú gulôčku. Dutá stonka  po poranení roní mlieko. Kvitne v apríli až septembri.
§Rastie na suchých miestach, lúkach, medziach, pri cestách,  rastie prakticky v akejkoľvek pôde a klimatických podmienkach.
§Je dôležitou včelárskou rastlinou. Patrí medzi liečivé rastliny .
7. Sedmokráska

- Rastie divo na pasienkoch a lúkach až do výšky 2300 m n.m. Bylinka je zaujímavá aj tým, že potrebuje veľa vody a ak má priaznivé podmienky, je schopná udusiť aj bodliak. Sedmokráska je pôvodným druhom našej kveteny. S obľubou rastie na trávnatých medziach, cestách, na lúkach a pastvinách. Prednosť dáva skôr vlhkým pôdam obsahujúcim humus.

Patrí medzi liečivé rastliny Používame ju pri kašli, zahlienení dýchacích ciest a pri reumatizme, pôsobí tiež protizápalovo a hojivo.
§
Sedmokráska sa v mnohých jazykoch označuje ako stokráska a pripomína veštenie podľa odtrhovania jazykovitých kvetov úboru. Číslica sto sa v slovenskom názve zredukovala na magické číslo sedem.

  8. Prvosienka

 
- Rastie na lúkach a pasienkoch, najmä vo svetlejších listnatých lesoch.  Nájdeme ju i na horských lúkach a kopcoch. Vyskytuje sa takmer v celej Európe. Táto rastlina je veľmi vytrvalá. Dorastá do výšky až 30 cm.
§Kvitne marec – apríl - máj.
§Patrí k liečivým rastlinám. V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko tisícročí  zápale priedušiek, čiernemu kašľu, zápalu pľúc, chrípke, angíne, zápale vedľajších nosných dutín.
     

PRIMULKA klikni šem

2. Záhradné :

Narcis

Je jarný, cibuľový kvet, ktorý sa u nás s veľkou obľubou pestuje.

Pôvodné druhy sa vyskytujú v krajinách strednej Európy.

Dorastá od 8 do 60 cm. Cibuľa narcisu sa každým rokom nespotrebováva, ale dorastá vytváraním nových sukníc a potom sa delí. Vyšľachtené bolo veľké množstvo odrôd líšiacich sa od seba vzrastom, farbou, tvarom i obdobím kvitnutia. Môžu kvitnúť v marci, apríli alebo v máji. Najlepšie sa im darí v humusových, hlinitých a hlinito-piesčitých vlhkejších pôdach. Ale veľmi dôležité je, aby pôda nebola moc zamokrená a po dlhších dažďoch aby včas vyschla.

 

 

 

Tulipán

Je ďalší z najobľúbenejších cibuľových trvácich záhradných kvetov u nás. Začínajú kvitnúť v marci. Vyniká krásnymi, rôznofarebnými kalichovými kvetmi  s voskovými lupeňmi, na vysokých, rovných stopkách. Dorastá do výšky od 10 do 70 cm.

Hlavná oblasť rozšírenia tulipánov leží v strednej a juhozápadnej Ázii a na Balkáne. Pestovateľsky najvýznamnejšie sú druhy pochádzajúce z horských oblastí Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Afganistanu. Počas minulých storočí sa stala z Holandska " tulipánová veľmoc ". Práve tu sa vyšľachtila väčšina dnes bežne pestovaných krížencov, ktorých je asi štyritisíc.
podzemný zásobný orgán - cibuľu, z ktorej každoročne na jar vyrastajú vegetačné nadzemné časti. Po odkvitnutí, ktoré trvá od marca do konca mája, nadzemná časť odumiera. Počas šiestich týždňoch po odkvitnutí sa pri materskej cibule vytvárajú nové, tzv. dcérske cibuľky načo materská cibuľa odumrie. Vypestovanie novej kvitnutia schopnej cibule z dcérskej cibule trvá podľa pestovateľských podmienok asi jeden - dva roky.

 

 

 

 

 

 

http://www.donaskakvetov.dane-uctovnictvo.sk/druhy_kvetov_tulipan.html