Záujmové činnosti  -  Prírodovedná - Jarné kvety


 

            JARNÉ   KVETY

                                                              lúčne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§

§

 

                   Snežienka jarná

 

 - Prvý jarný kvet – posol jari. Je to  voľne sa vyskytujúca európska rastlina. Rastie v lesoch a hájoch. V súčasnosti je už chránená a patrí do kategórie „ohrozený druh“, kam sa dostala kvôli nadmernému zberu pre obchodné účely. Nemá koreň, ale cibuľku. Nachádzame ju v lužných lesoch, priekopách, humóznych listnatých i zmiešaných lesoch i na vlhkých lúkach. Patrí medzi chránené rastliny.

 

 

                 KRÓKUS - ŠAFRAN

 

 -  Krókus -Šafran - je mrazuvzdorná rastlina s cibuľovitou hľuzou. Kvety kvitnú rozličnými farbami. Krókusy sú spokojné na trávnikoch na  slnečných miestach v priepustnej zemi, s jarnou vlhkosťou. Už odpradávna sa pestoval v Prednej Ázii ako aromatická korenina, farbiaca a liečivá rastlina Dorastá do výšky 20 cm. Patrí podobne ako vanilka medzi najdrahšie koreniny na svete. Je to preto, že pri jeho získavaní treba veľa ručnej práce. V starom Ríme sa šafranová voda rozstrekovala v amfiteátroch, divadlách a kúpeľoch. Kleopatra sa rada kúpala vo voňavej šafranovej vode veriac v jej afrodiziakálne účinky. V kuchyni sa požíva na jemné dochutenie jedál.
 

 

 

 

                    Fialka  

 

§ Má veľa druhov, napr. fialka vonná, poľná, trojfarebná, psia a iné. Rastie v kroviskách na medziach, svetlých lesoch a aj na trávnikoch v parkoch.  Rastliny rastúce v tieni majú tmavšie kvety a sú voňavejšie. Kvety sú zvyčajne fialovej farby, ale môže sa objaviť aj farba biela, modrá, ružová alebo dokonca marhuľová. Výška a šírka tejto trvalky je 15cm. Kvitne od konca apríla do začiatku mája. Jej hlavným znakom je vôňa.
Fialka patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Na fialke je liečivé všetko - list, podzemok, aj príjemne voňajúce kvety. Kvety fialky sa dajú tiež vhodne využiť v domácej kozmetike pri ošetrení pleti vo forme vlhkých obkladov a masiek, na hnisavé rany a vyrážky.Ak vás trápia lupiny, vyskúšajte na oplachovanie práve fialku. Jej kvety majú jedinečný šarm a robia sa z nich najkrajšie malé kytičky

 

§

                       Bleduľa jarná

 

 

 - Vyrastá z cibuľky a obľubuje vlhké lužné lesy, močaristé lúčky pri horských potokoch. Kvety bledule jarnej sa podobajú na snežienku, ale majú na rozdiel od nej zvončekovitý tvar a na každom okvetnom lístku na konci zelenožltú škvrnu, ktorá jej dodáva krásu a nežnosť. Vyskytuje sa len pod hrabinami.

Bleduľa jarná je zákonom chránená rastlina a jej trhanie je priestupkom s pokutovou. Príčinou je nekontrolované odvodňovanie lúk, lesných výrubov, v rozorávaní a v rekultiváciach. Veľa škody narobia "predavači" na trhoch, ktorí v honbe za ziskom, drancujú stanovištia bledulí.

Nechajme bledule tam, kde patria, v prírode. Zachráňme ich aj pre budúce generácie.

 

 

 

                  Podbeľ liečivý

 

 

 - Podbeľ liečivý je drobná, trváca bylina, ktorá vyháňa z podzemného podzemku hneď na jar jednak bezlisté, kvetonosné, šupinaté stvoly.  Objavuje sa už v skorú jar, na rumoviskách, vlhkých miestach alebo v okolí sídlisk, pri cestách, na okrajoch lesov, na poliach, lomoch, lúkach a ďalších slnečných miestach. Kvitne v marci.

§Liečivá rastlina - V ľudovej liečbe majú podbeľové listy dobrú povesť ako prostriedok proti kašľu a proti zápalu priedušiek a na tíšenie suchého kašľa.
 

 

 

 

Púpava lekárska

 

 

 - Je žiarivožltá kvetina na vysokej stopke, ktorá sa ešte na jar premení na bielu páperovú gulôčku. Dutá stonka  po poranení roní mlieko. Kvitne v apríli až septembri.
§Rastie na suchých miestach, lúkach, medziach, pri cestách,  rastie prakticky v akejkoľvek pôde a klimatických podmienkach.
§Je dôležitou včelárskou rastlinou. Patrí medzi liečivé rastliny .

 

 

 

Sedmokráska obyčajná

 

 

 

 - Rastie divo na pasienkoch a lúkach až do výšky 2300 m n.m. Bylinka je zaujímavá aj tým, že potrebuje veľa vody a ak má priaznivé podmienky, je schopná udusiť aj bodliak. Sedmokráska je pôvodným druhom našej kveteny. S obľubou rastie na trávnatých medziach, cestách, na lúkach a pastvinách. Prednosť dáva skôr vlhkým pôdam obsahujúcim humus.

Patrí medzi liečivé rastliny Používame ju pri kašli, zahlienení dýchacích ciest a pri reumatizme, pôsobí tiež protizápalovo a hojivo.
§
Sedmokráska sa v mnohých jazykoch označuje ako stokráska a pripomína veštenie podľa odtrhovania jazykovitých kvetov úboru. Číslica sto sa v slovenskom názve zredukovala na magické číslo sedem.

 

 

 

                                           Prvosienka jarná

 

 

§ - Rastie na lúkach a pasienkoch, najmä vo svetlejších listnatých lesoch.  Nájdeme ju i na horských lúkach a kopcoch. Vyskytuje sa takmer v celej Európe. Táto rastlina je veľmi vytrvalá. Dorastá do výšky až 30 cm.
§Kvitne marec – apríl - máj.
§Patrí k liečivým rastlinám. V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko tisícročí  zápale priedušiek, čiernemu kašľu, zápalu pľúc, chrípke, angíne, zápale vedľajších nosných dutín.

a jej sestra :

PRIMULKA

 

klikni šem

 

 

Záhradné :

Narcis

 

Je jarný, cibuľový kvet, ktorý sa u nás s veľkou obľubou pestuje.

Pôvodné druhy sa vyskytujú v krajinách strednej Európy.

Dorastá od 8 do 60 cm. Cibuľa narcisu sa každým rokom nespotrebováva, ale dorastá vytváraním nových sukníc a potom sa delí. Vyšľachtené bolo veľké množstvo odrôd líšiacich sa od seba vzrastom, farbou, tvarom i obdobím kvitnutia. Môžu kvitnúť v marci, apríli alebo v máji. Najlepšie sa im darí v humusových, hlinitých a hlinito-piesčitých vlhkejších pôdach. Ale veľmi dôležité je, aby pôda nebola moc zamokrená a po dlhších dažďoch aby včas vyschla.

 

 

 

 

Tulipán

 

Je ďalší z najobľúbenejších cibuľových trvácich záhradných kvetov u nás. Začínajú kvitnúť v marci. Vyniká krásnymi, rôznofarebnými kalichovými kvetmi  s voskovými lupeňmi, na vysokých, rovných stopkách. Dorastá do výšky od 10 do 70 cm.

Hlavná oblasť rozšírenia tulipánov leží v strednej a juhozápadnej Ázii a na Balkáne. Pestovateľsky najvýznamnejšie sú druhy pochádzajúce z horských oblastí Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Afganistanu. Počas minulých storočí sa stala z Holandska " tulipánová veľmoc ". Práve tu sa vyšľachtila väčšina dnes bežne pestovaných krížencov, ktorých je asi štyritisíc.
podzemný zásobný orgán - cibuľu, z ktorej každoročne na jar vyrastajú vegetačné nadzemné časti. Po odkvitnutí, ktoré trvá od marca do konca mája, nadzemná časť odumiera. Počas šiestich týždňoch po odkvitnutí sa pri materskej cibule vytvárajú nové, tzv. dcérske cibuľky načo materská cibuľa odumrie. Vypestovanie novej kvitnutia schopnej cibule z dcérskej cibule trvá podľa pestovateľských podmienok asi jeden - dva roky.

 

 

 

 

 

 

http://www.donaskakvetov.dane-uctovnictvo.sk/druhy_kvetov_tulipan.html