Učebné pomôcky - Vlastiveda 

 


 

HRAD

STARÁ  ĽUBOVŇA

 

 

Prístup :

Pešo z centra mesta  je prístup na hrad 1/2 h.  Autom z hlavnej cesty pri moste odbočiť na Zámockú ulicu na parkovisko k hradu.

 

 

Ľubovniansky hrad sa týči  nad mestom Stará Ľubovňa na vápencovom kopci 548 m n.m..

Je čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný.

Zo začiatku hrad tvorila iba kruhová veža a gotický palác.  Neskôr hrad rozšírili o ďalší, východne situovaný palác. Postupne vznikali ďalšie dve nádvoria s palácmi, baštami, bránami a opevneniami. V roku 1311 sa po prvýkrát spomína pod názvom Liblou.

 

 


Dejiny hradu v krátkosti :

 

Hrad dal postaviť Kráľ Ondrej III. v roku 1294 .  Prvými vlastníkmi boli  Omodej Aba, správca hradu Tomáš Sečiansky, či Drugethovci. Hrad sa dostal do poľského zálohu až na 360 rokov, do roku 1772, no naďalej ostáva súčasťou Uhorska, vlastníkom je uhorský kráľ, užívateľom sa však stal poľský kráľ.   Na hrade sídlili poľskí starostovia, ktorí robili na hrade rôzne dostavby. V roku 1553 hrad vyhorel. Poľský kráľ Žigmund August nariadil jeho obnovu, počas ktorej sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Významnú rolu na hrade zohral i  rod Lubomirských. V tomto období prešiel hrad významnými stavebnými zmenami. V roku 1772 za panovania Márie Terézie sa ukončila poľská správa a hrad stratil svoje významné postavenie. Slúžil ako kasáreň, neskôr ako skladisko a značne schátral. V roku 1819 štát predal hrad uhorskému  šľachticovi  Jurajovi Felixovi Raiszovi, ktorý hrad opravoval. Od roku 1883 sa hrad stal majetkom posledného súkromného majiteľa -  poľského šľachtica grófa Andreja  Zamoyského,  ktorý sa so synom Jánom zaslúžil o budovanie kúpeľov v Ružbachoch. Hrad  vlastnili do roku 1945. Určité zdroje uvádzajú, že táto rodina patrí v súčasnosti medzi najváženejšie v Španielsku.

Po skončení II. svetovej vojny hrad prevzal štát.

 

 

DEJINY podrobnejšie :                          

 

 

 Súčasnosť :

V súčasnosti sa hrad znova opravuje - zastrešenie hlavnej veže a jej postupná oprava.  

V obnove renesančného paláca by sa malo pokračovať už od apríla 2010. Druhá etapa obnovy zahŕňa aj zastrešenie renesančného paláca a malo by sa tak udiať do konca roka 2011.

Správcom hradu je Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. Kastelánom je v súčasnosti Dalibor Mikulík.

 

Na hrad nedávno pribudli originálne portréty doteraz najzáhadnejších majiteľov hradu, ktorých telá ale paradoxne ako jediné zo všetkých súkromných vlastníkov spočívajú v hroboch na tunajšom hrade – Juraja Félixa Raisza a jeho manželky Apolónie Teoke. Štedrým darcom je  potomok slávneho šľachtického rodu po meči Georges Lublováry žijúci v Luxembursku (v preklade Ľubovniansko-hradský). TU


Juraj Raisz   Apolonie Teoke

 Jan Zamoyski   Stanislav ZamoyskiSebastian Lubomirski 

 foto zo stránky :klik  

Historické rodinné fotografie :  

 

PREHLIADKA  HRADU :

K najcennejším objektom hradu patrí hlavná veža s vnútorným schodiskom (mimochodom mimoriadne úzkym a miestami aj veľmi nízkym), na ktorú vedie 108 schodov. Múry sú hrubé takmer 3 metre !

K veži sa viaže aj časť  príbehu známeho slovenského dobrodruha Mórica Beňovského, ktorého uväznili v hlavnej veži, z ktorej sa mu však podarilo  utiecť cez malé okienko.
Po obnove v roku 2003 je sprístupnená návštevníkom. Na nádvorí stojí i gotický palác, v  ktorom je prezentovaný dobový nábytok. O niečo mladší je druhý palác situovaný východne.. Vo vysokom bastióne je expozícia Zamoyských. V podzemí je zachovalá mučiareň. Medzi zachované časti hradu patrí aj hradná kaplnka. Na hrade je niekoľko udržiavaných nádvorí, relatívne veľkých, s opravenými hradbami, vežičkami, oknami a cimburím.

 

-Prvé nádvorie tvorí najstaršiu časť. Je tam veža a dva paláce. Stoja na najvyššom brale a sú obohnané múrom.

Ďalšie dve nádvoria sú riešené terasovito.

-Na druhom nádvorí pristavili k bráne budovu s podbráním.  Veľká delová bašta - na východe zabezpečovala obranu hradu spolu so srdcovým  delovým bastiónom pod bránou - na západe. Stojí tam i neskôr postavený k obvodovému opevneniu ďalší palác.  /na východnej strane/. na západnej strane pristavili barokový palác (1642) a na terase kaplnku.

-Tretie nádvorie, je smerované na juhovýchod pred veľkou baštou a chráni vstup do areálu s bránou z roku 1664, ktorá mala padací most.  

Zo stránky Múzeum a hrad Ľubovňa. Nazrite do ich webovej učebnice :

 

 

 

 

Prehliadka hradu trvá 80 minút a možno ju uskutočniť so sprievodcom alebo individuálne so sprievodným textom. 

Ľubovnianske múzeum – hrad začalo v októbri 2008 obnovu zrúcaniny renesančného paláca hradu Ľubovňa. Prečítaj si viac  : TU

V obnove renesančného paláca by sa malo pokračovať už od apríla. II. etapa obnovy zahŕňa aj zastrešenie renesančného paláca a malo by sa tak udiať do konca roka 2011. Peniažky na túto II. etapu máme. Tak už len veľa elánu do práce a samozrejme aj kvalitné nervy

Legendu o hrade si prečítaj  : TU

 Foto z návštevy hradu 4.4.2010 :

 

 

Nový chodníček k hradnej bráne

 

Rozhľadňa na veži :

 

 

 

 

ZDROJ :

http://www.castles.sk/index.php?article=1

 

http://www.muzeumsl.sk/

http://www.muzeumsl.sk/news/vyrocie-umrtia-kniezata-lubomirskeho/

http://www.staralubovna.sk/item/hradni-pani-sa-po-rokoch-vratili/

http://www.muzeumsl.sk/news/raiszovci-opat-na-hrade-1/

http://www.obnova.sk/clanok-1072.html&mode=thread&order=0&thold=0