Učebné pomôcky - Vlastiveda - Topoľčiansky hrad


zdroj : doplnenie údajov -  Brožúrka "Topolčiansky hrad  Podhradský hrad" od autora Mariána Vargica

- viac si prečítajte na stránke obce Podhradie :  www.obecpodhradie.sk   


 

 

Topoľčiansky

 hrad

 

 

Obec: Podhradie

Okres: Topoľčany

Kraj: Nitriansky

 

Autom z Piešťan :  - Cez Banku, Bojnú a Jacovce do obce Podhradie. Môžete prísť až ku kostolu v Podhradí. Odtiaľ je to asi 5 minút chôdzou miernym stúpaním do kopca k bráne hradu.

 

 

Zrúcanina Topoľčianskeho hradu sa nachádza na vápencovo dolomitovom brale 504 m nad morom, na Západnom Slovensku na juhovýchodnej strane Považského Inovca nad obcou Podhradie.

mapa:

 

Hrad začali stavať začiatkom 13.storočia Čákovci.  Peter Čák so synom Matúšom III. Najskôr bola postavená hranolová veža, do ktorej sa vchádzalo  z úrovne II.podlažia. Veža bola súčasťou  obranného múru v tvare polkruhu, ktorý mal  nad vstupom jednu baštu a na opačnej strane druhú baštu. Okolo múru bola priekopa vyhĺbená do skaly. Veža bola jediným obytným miestom hradu.

 

  Postupne sa pristavala prstencová hradba /parkan/ s ochodzou. Obranu hradu posilňovala priekopa a prístup do hradu bol cez padací most. Treťou stavbou na hrade bol obytný palác nad bránou s  padacím mostom.

Od roku1389 patril Széchényiovcom.

V roku 1434  husitské vojská dobyli hrad a rozšírili hrad o druhé predhradie s dvoma protiľahlými bránami a s päťbokou baštou v strede južnej hradby.

 Stal sa nedobytným a tak ho  kúpou získal župan Peter Čák a husiti hrad opustili.

Hunyadyho vojská hrad v r.1446 dobyli a vypálili.

 Potom hrad vlastnili rôzne šľachtické rodiny. V druhej polovici 15. storočia sa hrad dostal aj s panstvom do vlastníctva rodiny Országovcov, Balašovcov..a nakoniec Forgáčovcov. Turecké nebezpečenstvá vyvolali modernizáciu hradu  Forgáčovcami. Prvé predhradie zosilnili dvoma trojhrannými delovými baštami, na hornom hrade postavili hospodárske budovy a prestavali renesančný palác. Vstup do hradu rozšírili o druhé predhradie s troma polkruhovými baštami.

Začiatkom 18. storočia ho veľmi poškodili cisárske vojská.

   Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí hrad opustili a presťahovali sa do zámku v Továrnikach .  Hradnú vežu dali stupňovito ukončiť čo je teraz  charakteristickým prvkom Topoľčianskeho hradu.                

V roku 1999 sa počas víchrice  zrútila veľká časť hradného múru.

 

V súčasnosti sa ruiny hradu postupne rekonštruujú skupinou nadšencov z Podhradia.

Túto skupinu vedie pán, s ktorým som sa osobne zhovárala a  dovolil mi nafotiť interiér veže pre účely tejto stránky ako učebnej pomôcky na vlastivedu pre deti ZŠ. Škoda, že neviem jeho meno. Zrekonštruovali vežu, jej interiér nadobudol niekdajší ráz obytnej veže. Okná sú presklené a v interiéri nájdete mnoho zaujímavých obrázkov a informačných textov. Je v nej zriadená malá expozícia o minulosti hradu.

Možný vstup do hradnej veže oznamuje obecná vlajka, plápolajúca z najvyššieho okna veže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Možno, keď prídete  vy na Topoľčiansky hrad, uvidíte už odkryté ďalšie časti hradu -  takto ujovia usilovne pracovali 21.júna 2008

 

POVESŤ :

Starý hradný pán žehnal láske svojej dcéry Márie a zemianskeho syna Janka. No prv ako sa stihli zaľúbenci zobrať, Janko musel ísť bojovať proti Turkom. Situáciu chcel využiť hradný pán Tematína, ktorý bol tajne do Márie zaľúbený. No darmo dobýjal jej srdce a tak sa uchýlil k podlosti. Hoci Janko svojej milej denne písal listy, Tematínskeho drábi vždy poslov chytili a listy zhabali. A tak sa Marienka hrozne trápila, že či jej milý vôbec žije. A vtedy sa tematínsky pán uchýlil k najpodlejšiemu činu. Poslal sfalšovaný list Márii, v ktorom sa písalo, že Janko vo vojne zahynul. Netušil, že ten sa práve vracal na Topoľčiansky hrad. Mária dostala list a to jej zlomilo srdce. A tak keď Janko klopal na bránu hradu, vítal ho hlas umieráčika. Prišiel neskoro, Mária práve zomrela. A hrozný hlas umieráčika doľahol i na hrad Tematín a z jeho hlasu hradný pán zošalel.

Keď prídete na Topoľčiansky hrad a kúpite si tam brožúrku, môžete si v nej prečítať ďalšie štyri povesti.
FOTOprechádzka hradom :  

     

           

Za bránou uvidíme na nádvorí mohutné steny hradného paláca

 

...prejdeme bránou do nádvoria k veži....

 

...uvidíme aj tu vyčistené priestory

...a ak na veži visí zástava obce, môžeme vstúpiť:

 

...ešte sa pokocháme niekoľkými pohľadmi z veže.....

...tuto kedysi stála priekopa s padacím mostom, ktorý viedol k veži :

..vychádzame zadnou bránkou z hradu, kráčame smerom k lyžiarskym vlekom, prídeme na lúčku.....

....a tam rástli takéto jahody.....

KONIEC