Učebné pomôcky  -  Vlastiveda - Hrad Korlátka

Hrad  KORLÁTKA

2. 9. 2008

... je to hradná  ruina, na ktorej zatiaľ nepracuje žiadna skupina dobrovoľníkov na záchranu hradu, ale je veľmi ľahko prístupná  a bez obtiažnej prehliadky v teréne hradu...

Nachádza sa na Slovensku na západnom svahu Malých Karpát pri obci  Cerová (okres Senica)vo výške 455 metrov nad morom.

Hrad leží neďaleko veterného parku obce Cerová - stožiare s veternými generátormi elektrickej energie.

PRÍSTUP na HRAD :

-Cesta je veľmi jednoduchá, z parkoviska na hrad je to 5 min, prezeranie hradných ruín je tiež v pohode.

 

Autom : Trasa Piešťany - Vrbové - Brezová pod Bradlom - Jablonica. V Jablonici odbočíme doľava /smer Trnava/ a po 500m odbočíme z hlavnej cesty doprava po cesta č501 smer Lozorno. Po 4 km je prvá dedina Cerová. Na začiatku cerovej odbočíme doľava, smer ROZBEHY. Prejdeme celú dedinu, okolo kostola až uvidíme vrtule veterných elektrární. Tam zatočíme doprava k veľkej turistickej chate na kraji lesa. TU zaparkujeme auto. A sme 5 minút od hradu. Na strome je žltá značka - HRAD - a choďte jednou z  cestičiek cez lúku hneď vpravo, hrad je schovaný za stromami za lúkou. Ak by ste vošli do lesa, idete zle.

 

História hradu :

Hrad bol postavený v 13. storočí.  z poverenia panovníka ako strážny hrad na ochranu Českej cesty  -schodnej cesty, vedúcej z Budína cez západné Slovensko Bukovskou brázdou do českých krajín a hlavne do Prahy. Hrad bol, predmetom bojov Matúša Čáka Trenčianskeho  s kráľom Karolom Róbertom s Anjou a potom ho museli v roku 1315 opravovať. V roku 1394 ho spolu s ďalšími hradmi daroval kráľ Žigmund svojmu obľúbencovi veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc. V roku 1404 ho navštívil aj kráľ Žigmund Luxemburský a pri tej príležitostí sa k hradu viaže povesť o jeho zázračnom vyzdravení po otrave jedom.

Začiatkom 15. storočia hrad ovládal lúpežný husitský hajtman Ján Moravanský, ktorého výčiny ukončil Mikuláš Ujaky. V roku 1445 ho odkúpil od Mikuláša Ujlaku vicebán Oswald z Bučian. Jeho syn Osvald II. si k menu pripísal Korlatský. Hrad potom patril Nyáryovcom, neskôr majetkové čiastky dedili Apponyiovci, Pongrácovci Labšianskovci a Motešický. K hradu patrili Trstín, Prievaly, Jablonica, Hlboké, Osuské, Lieskové a Kropo. V lete 1645 hrad obsadili vojska Juraja I. Rákociho . Bol obývaný do začiatku 18.storočia, keď sa panstvo presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí. Neskôr okolo roku 1740 slúžil už iba ako väzenie.

Prechádzka hradom :

Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do nepravidelného priestoru horného hradu s gotickým jadrom, ktorý bol na východnej strane uzavretý malým nádvorím. V polovici 15. storočia ho opevnili oveľa väčším vonkajším predhradím, situovaným v nižšej časti zastavaného terénu. Vstup do hradu bol v rovnom múre cez most na oporných pilieroch, z vnútornej strany ho chránila vežová stavba, ktorá pokračovala budovou na juhu. Opevnenie v druhej polovici 16. storočia znovu zosilnili. Od 18. storočia je hrad v rozpade.

 

Skutočný príbeh z roku 1404 spomínajú už všetky novšie publikácie o histórii slovenských hradov. V auguste toho roku tam priviezli polomŕtveho kráľa Žigmunda. Vo vojenskom tábore pri Znojme sa nakazil týfusom alebo červienkou. V každom prípade trpel na problémy s trávením, o ktorých mnohí usudzovali ako o dobre naplánovanej otrave. Eberhard Windeck, Žigmundov životopisec, spomína, že rakúske knieža Viliam poslal za kráľom na hrad Korlátka zázračného felčiara. Diagnóza bola jasná a terapia šokujúca. Nechal Žigmunda na niekoľko hodín zavesiť za nohy dolu hlavou na hrazdu. Aby z jeho kráľovského majestátu vytiekol jed. Podarilo sa. Pacient vyzdravel a lekár prežil.


Pozrite si video v Jána Ontkoca.
sme.sk > blog.sme.sk > ontkoc.blog.sme.sk > Túlavé topánky

FOTOPRECHÁDZKA  :

Hrad sa nachádza v blízkosti veterných vrtúľ veternej elektrárne v Cerovej

Na príjazde k parkovisku uvidíme takýto pútač, ktorý ukazuje kde je hrad....

Auto môžeme zaparkovať pred touto turistickou chatou a o 5 minút sme pred hradom.

 

...ak by ste náhodou  prišli k tomuto stromu uprostred lúky, tak hneď zahnite vpravo, lebo cestička okolo neho - rovno vás zvedie do lesa, kde hrad určite nenájdete....

 

...a sme tu.... víta nás tabuľa s údajmi o hrade....

....Hneď vľavo je veľká, celkom zachovalá obytná budova

..z interiéru obytnej budovy :

 

 

Druhým predhradím sa sa dostaneme na horný hrad.

a

nakoniec k najvyššie postavenej časti hradu - k veži...

..a pohľad od nej....na veterné vrtule...

...vychádzame z hradu hlavným vchodom a ideme domov...

...ešte pár zaujímavých fotočiek a...

...a tradičné záverečné občerstvenie:

 

...na záver BONUS : po ceste sme videli celú alej rozkvitnutých jabloní....a to je 20.september!!!!

 

ZDROJE :

Kamenní strážcovia, Miroslav Slámka, Slovenský skauting, Bratislava 2004, vydanie druhé
http://www.hrady.sk/korlatka.php
http://www.skonline.sk/hrad.php?id=975
http://www.pamiatky.net/?q=node/3&mon=205596)

http://archiv.station.zoznam.sk/station/clanok.asp?cid=1206025840595

www.wikipedie.sk

http://jozefjavurek.blog.sme.sk/

http://archiv.station.zoznam.sk/station/clanok.asp?cid=1206025840595

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/176996#176996