Milé ,
Výber bájok od Krylova
zo zbierky bájok : "Bájky" vydaných v Petrohrade r. 1844
Vyšiel preklad do slovenčiny i češtiny pod názvom:
"Sviňa a iné bájky" do slovenčiny preložil  Ján Štrasser - textár a básnik, vydaná v r. 2011.
"Prase a jiné bajky"- do češtiny preložil  Milan Dvořák - tlmočník a prekladateľ, vydaná v r. 2012.
     
Obidve knihy ilustroval Adolf Born - je známy z kreslených postavičiek Mach a Šebestová

     Ukážky bájok:     Prosím deti o nakreslenie ilustrácií k týmto bájkam. Posielajte na adresu:  
  Vlk a baránok Rybí tanec  
 
Hladný vlk zbadal malého baránka, ako pije pri potoku. Vlk potreboval nájsť dôvod, pre ktorý by mohol baránka zožrať. Vymýšľa si, že mu baránok kalí vodu, že bol na neho drzý, ale baránok mu jeho obvinenia vyvracia. Vlk sa nahnevá a nehľadá už ďalšie obvinenia: “Už tým si vinný, že som hladný,” hovorí Baránkovi a odnáša si ho v zuboch.
Lev išiel obhliadnuť svoje kráľovstvo. Na brehu rieky uvidel rybára, ktorý si nad ohňom opekal ryby na panvici. Ryby bolesťou poskakovali. Rybár vykladá levovi, že ryby radostne tancuje jemu na počesť. Na otázku, ako sa žije jeho poddaným, odpovedá rybár, že sa majú ako v raji.  
  ponaučenie: Kto je bohatý, mocný a silný, je vždy pod právom – slabý a chudobný sa spravodlivosti nedovolá. ponaučenie: Cár sa dal oklamať svojimi úradníkmi a netušil, ako sa naozaj žije jeho poddaným.
 
  Osol Mravec
  Roľník mal osla a bol s ním spokojný. Aby sa osol nezatúlal, zavesil mu na krk zvonec. Osol bol veľmi pyšný, myslel si, že má niečo ako úrad. Predtým sa kľudne chodil pásť do ovsa, do pšenice a do ďateliny a nikdy ho pri tom nenachytal. Teraz ho každý počul, sedliaci ho vyháňali palicou a posielali naňho psov. Všade ho čakali len rany. V mraveništi žil veľký mravec, silný, zdvihol i zrnko jačmeňa, nebál sa ani pavúka. Všetci ho chválili a jemu stúpa sláva do hlavy. Rozhodol sa, že predvedie svoju silu v meste. Keď sa viezol okolo sedliak s fúrou sena, vliezol mravec do sena. Myslel, že až dôjdu do mesta, bude ho každý obdivovať. V sene ho však nikdo nevidel, nech se snažil predvádzať čo najviac. Posťažoval sa psovi, že u nich v mravenisku by sa na jeho silu prišli všetci pozrieť.
Pes na to odpovie: „Čo doma k sláve stačí, svet ešte neomráči.
 
  ponaučenie: Malý zlodejíček a podvodník sa snadno prehliadne. Akonáhle má však vyznamenanie, alebo neleo vysoký úrad, je všetkým na očiach a nič mu neprejde. ponaučenie: Čo doma k sláve stačí, svet ešte neomráči.
  Líška a osol Orol a sliepky  
  Líška stretla osla. Osol hovorí, že ide od leva. Lev bol predtým zlý, a osol sa bál jeho revu. Ale teraz leží ako mŕtvy a je s ním veľmi zle. Všetky zvieratá, ktoré sa ho predtým báli, sa zbiehajú, aby sa mu pomstili a mlátia ho hlava nehlava. Líška sa pýta, či ho osol nechal na pokoji. Osol odpovedá, že je rovnako odvážny jako ostatní, a tiež ho poriadne kopol, aby spoznal, aké sú oslie kopytá. Orol, cár vtáctva, lietal vo veľkých výškach a raz sa mu zapáčilo zasadnúť na nízky plot neďaleko stodoly. Chvíľku tam posedel a potom preletel na vedľajšej plôtik. Pozorovali ho sliepky na blízkom dvore. “Prečo každý orla tak chváli, veď preletieť z plota na plot viem tiež,” povedala jedna z nich. Orol s nimi naoko súhlasí, ale pokladá im otázku, či môžu lietať ako on tiež do oblakov.  
  ponaučenie: Zbabelci si netrúfnu na toho, kto je práve pri moci. Ak sa však jeho osud zmení, dovolia si na neho i tí najzbabelejší a najhlúpejší.. ponaučenie: U talentovaných ľudí by sme nemali vyhľadávať ich chyby, ale oceniť ich nadanie a ich činy.  
  Lev a líška Dva sudy  
  Keď líška prvý krát uvidela leva, zdalo se jej, že stuhne od hrôzy. Keď jej po druhý krát osud umožnil leva zbadať, jej obava z neho bola už menšia. Keď sa vzápätí stretli po tretí raz, cítila sa už v bezpečí a dala sa s ním do reči. Dva vinné sudy spadli z voza. V prvom je víno, v druhom len vzduch. Ten prvý sa gúľa bez lomozu, ten druhý o to viac hrmoce a rachotí, až ľuďom oslabuje sluch a víri mračná prachu. Chodci sa v strachu krčia pod arkýrmi. Prchajú slečny, uteká húf chlapcov. Tak prázdny sud narobil plno hluku. Plný bol tichý – ale užitočný.
Nesadaj na lep, nechoď na ruku tomu, kdo robí veľa humbuku.
 
  ponaučenie: Človek sa často pred niekým trasie od strachu, pokiaľ si ho dobre neobzrie a spozná trochu lepšie. ponaučenie: Nenechaj sa oklamať tomu, kto robí veľa kriku.  
 

 


Krylov svoju prvú zbierku bájok vydal v roku 1809 a odvtedy sa stali bájky jeho výlučným žánrom, pričom často čerpal z ľudových prísloví či porekadiel. V tejto knižke nájdete výber z tzv. deviatich kníh bájok. Nechýbajú bájky ako napr. Vrana a líška, Vlk a baránok, Žobrák a šťastie, Nevďačné deti, Rybí tanec či Konská múdrosť. - maličká kniha - preklad Hana Vrbova 2000

 

Kniha Bájky - vydaná v Prahe r.1973, s prekladom  Hany Vrbovej má 9 drevorytin Zdenka Mézla a Bohdana Lacinu

Kniha Bajky - vydaná v r.1947 - bájky vybral a preložil Ivan Hálek s ilustráciami drevorytin .

 

krylov bajky mezl 2 krylov bajky mezl 1