SLÁVNY   BÁJKAR   v   Rusku 
       Ivan Andrejevič Krylov
                                 1769 - 1844

                     

 Niekedy používal meno Navy Volyrk                                                 Jeho bájky
Pre šiestakov :
Najslávnejší ruský bájkar, novinár a dramatik. Žil na prelome 18. a 19.st.,  najmä v Petrohrade.
Bol knihovník v cárskej knižnici.
Preložil bájky z francúzštiny od La Fontaina do ruštiny pod názvom: "Basni" - t.j."Bájky"
Na Slovensku vyšli v preklade Jána Štrassera - výber bájok pod názvom: "Sviňa a iné bájky" (2011).

JEHO ŽIVOT:

Narodil sa v cárskom Rusku v meste Moskva. Väčšinu života strávil v meste Petrohrad.

Rodina Krylovcov žila v Tveri, čo je mesto na železničnej trati, niekde medzi Moskvou a Petrohradom. Bol synom chudobného vojenského dôstojníka, ktorý zomrel keď mal 8 rokov. Ako dieťa sa  naučil písať a čítať od svojho otca, učil sa i francúzsky. Veľa čítal a počúval populárne príbehy. Keďže boli chudobní a nemali peniaze na školy, učil sa sám ako samouk. Onedlho však patril k tým najvzdelanejším ľuďom jeho storočia.

Mladý Ivan sa musel starať o matku a súrodencov. Ako mládenec odišiel s rodinou do Petrohradu, kde nastúpil do služby v armáde a začala sa jeho literárna činnosť. Nejaký čas pracoval ako kancelársky poslíček a tam mal veľmi nízky plat. Zarábal si i ako doučovateľ detí. 

Stal sa z neho navyše i mladý novinár a začínajúci dramatik (spisovateľ drám). Vydával časopis "Pošta duchov", neskôr "Diviak" a nakoniec "Petrohradský Merkúr." Boli však zakázané cárskou cenzúrou. Vydával svoje bájky bez podpisu v časopise Petrohrad Morning Hours.

Začal prekladať bájky z francúzštiny od La Fontaina do ruštiny a tak sa mu bájky zapáčili, že sa začal bájkam viac venovať a potom ich písal až do smrti.  Prvá kniha bájok bola vydaná o 10 rokov neskôr (1809). 

V zbierke svojich bájok: "Basni" - "Bájky"  kritizuje karierizmus, úplatkárstvo, zneužívanie úradnej moci, ale aj ľudskú podlosť, bezohľadnosť, chameleónstvo. Napísal ich vyše 200. Vyslúžil si nimi aj pozornosť ruského cára a to mu umožnilo 20 rokov pracovať ako knihovník v petrohradskej cárskej knižnici.

Krylov mal neustále problémy s cenzúrou, preto musel všetky žurnalistické činnosti zanechať, opustil Petrohrad a bez stáleho zamestnania cestoval po Rusku. Podporu našiel u kniežaťa Golicyna, ktorý bol tiež v nemilosti.

V roku 1844 spisovateľ zomrel na zápal pľúc ako 75 ročný v Petrohrade. Ako posledný darček pre svojich priateľov a rodinu zanechal Krylov zbierku bájok. Na obálke každého výtlačku bolo vyryté: „Ponuka na pamiatku Ivana Andrejeviča na jeho žiadosť."

 
  BÁJKARSKÁ  ČINNOSŤ:

Za celý svoj život publikoval 236 bájok.  Jeho zbierky sa nazývali jednoducho: "Bájky". Básnik písal aj satirické časopisy, kde uverejňoval svoje bájky. Krylov vo všetkých svojich humoristických dielach odsúdil nedostatky ruského ľudu, vysmieval sa ľudským nerestiam a čo je najdôležitejšie, učil ľudí morálnym vlastnostiam.

  

Ján Štrasser náš textár a básnik, zostavil Krylovov výber bájok z diela vydaného v Petrohrade v r. 1844., pod názvom: "Sviňa a iné bájky" v roku 2011.

Najznámejšie z jeho bájok sú:  Vlk a baránok,  Orol a sliepka,  Rybí tanec,  Osol,   Mravec,  Statočný osol

Prečítaj si ich  :     

 

Knihy s bájkami Krylova:

 

Bajky - v preklade Ivana Hájka  1947

Sviňa a iné bájky - v slovenčibe vydané v r. 2011

Prase  a jine bajky - v češtine vydane 2012

57 bájok preložil Milan Dvořák

 

 

 

 
        
                  

Источник: https://muegn.ru/sk/gosty/samye-izvestnye-basni-ne-krylova-ivan-krylovluchshie-basni.html © muegn.ru