obraz od Velaskeza

 
Kto bol EZOP ?

- starogrécky autor bájok

- najznámejšík bájkar na svete


 

         Žil v 6. st. pred n.l. bol bájkar ale BÁJKY iba rozprával.

V jeho bájkach vystupujú všeobecne známe zvieratá, predmety a rastliny s ľudskými vlastnosťami a všetky vždy končia s ponaučením. V niektorých bájkach však vystupujú aj ľudia, pri ktorých poukazoval hlavne na lakomosť a chamtivosť.

Až o 300 rokov neskôr jeho bájky, ktoré sa šírili ústnym podaním medzi ľuďmi, zozbieral a zapísal grécky filozof  a rečník Demetrios Falérsky,  ktorý sa venoval literárnej kritike. Ezop je údajne autorom viac ako 400 bájok.

A tak vznikli tzv.  EZOPOVE  BÁJKY.

Životopis:

EZOP bol údajne bol veľmi škaredý, chorý mrzák, ale múdry grék. Bol vzdelaný ako pisár, čo je teda zvláštne, že svoje bájky nezapisoval..... 

Žil v Grécku v meste Atény,  v Sardách /dnes už zaniknuté mesto v Turecku/ a na ostrove Samos, ktorý je blízko Turecka. Určitý čas bol  otrokom vo Frýgii, čo bolo územie v terajšom Turecku. Svojou múdrosťou získal slobodu a stal sa dokonca i poradcom kráľov. Chodil po Grécku, vymýšľal a  rozprával bájky, ktoré sa ústne šírili nielen po Grécku, ale i  po jeho ostrovoch v Egejskom mori. Šírila sa jeho sláva, čím si získaval priateľov, ale aj nepriateľov, za čo doplatil životom.  Zomrel v roku 564 v  gréckom meste Delfy, keď ho Delfania zhodili zo skaly do útesu.

Podľa povesti svojou iróniou urazil niektorých občanov Delfy, ktorí ho za to  nechali krivo obžalovať z krádeže.  Za týmto účelom ukradli z chrámu zlatý pohár, vložili ho do jeho batoha a spustili poplach. Pútnikov prehľadávali a u Ezopa sa pohár akože našiel. Za to bol potrestaný smrťou zhodením zo skaly do mora.
O krivom obvinení sa hovorí v bájke "O chrobákovi a orlovi", ktorú údajne rozpovedal pred svojou smrťou.
 • Ezopovi v Aténach postavili sochu na jeho večnú slávu

  .


    Starogrécky bájkár Ezop stretol raz pútnika, ktorý sa ho spýtal:
  - Za aký čas sa dostanem do Elusis?
  Ezop odvetil:
  - Choď ďalej!
  To viem, že musím ísť ďalej, keď sa tam chcem dostať, ale ako dlho bude trvať cesta?
  - Choď ďalej!
  - Si smiešny! - povedal pútnik nahnevane a pokračoval v ceste.
  Vtedy za ním Ezop zakričal:
  - O tri hodiny budeš v Elusise.
  Pútnik sa otočil:
  - Prečo si taký bláznivý, že mi to vravíš až teraz?
  A Ezop odvetil:
  - Najprv som musel vidieť, ako rýchlo kráčaš!
    Bájka o Orlovi a chrobákovi na počúvanie na Yutub