O semafore, ktorého rozboleli oči
Na križovatke Predpoludňajšej a Popoludňajšej ulice stál na jednej nohe semafor. Možno si myslíte, že iba tak stáť (hoci aj na jednej nohe) nie je ktovieaká ťažká robota. Kdeže! Semafor musel okrem státia ešte aj dozerať na premávku. Ani to by nebola veľká fuška keby nebol mal semafor až tri oči. A viete: kde sa dvaja dohodnú ľahko, traja sa už tak ľahko dohodnúť nemusia. Aj tie tri oči semafora sa jednostaj hádali. Každé sa chcelo pozerať a na premávku dozerať čo najdlhšie. – Teraz som na rade ja! – volalo prvé oko.
– Už ma pusť, pozeráš sa celú večnosť! – kričalo druhé oko.
– A ja sa chcem pozerať! – skočilo mu do reči i do pozerania tretie oko.
Semafor bol z toho prekrikovania celý nešťastný.
– Všetci majú po dve oči. Ľudia majú dve oči, mačky majú dve oči, ba aj automobily majú dve oči, iba ja mám tú smolu, že mám oči tri! – nariekal semafor. A najhoršie bolo, že každé oko bolo inej farby.
– Svet je zelený, – tvrdilo prvé oko. – Po uliciach chodia samí poľovníci v zelených kabátoch a s nádhernými zelenými tvárami!
– Kdeže, svet je oranžový, – pustilo sa do škriepky druhé oko. – Mesto je plné predavačov pomarančov! Tretie oko až tak očervenelo od zlosti:
– Vy ste farboslepí! Svet je červený a plný jedákov paradajok. Plný červených pupkáčov a Červených čiapočiek, ktoré sa stále červenajú.
– Svet sa neustále hýbe, – tvrdilo zelené oko. Všetci sa kamsi náhlia, pretekajú sa, predbiehajú, vytrubujú…Ale oranžové oko nesúhlasilo:
– Niektorí idú, niektorí stoja, jedni sa derú, iní sa boja! A červené oko (ako sa dalo čakať) ich uisťovalo o opaku: Všetko stojí na jednom mieste! Nič sa nepohne! Svet je nehybný a meravý! Darmo sa semafor chcel dozvedieť pravdu. Keď sa pozeral na svet zeleným okom, bolo všetko zelené, ale hneď nato svet zoranžovel a potom sčervenel. Keď sa pozrel na svet zeleným okom, bolo všetko v pohybe, keď sa zadíval oranžovým, niektorí sa zastavili a iní sa zas rozbehli, a keď sa zahľadel červeným okom, všetko bolo nehybné, ako zakliate. – Kde je pravda? – trápil sa nešťastný semafor a od dojatia žmurkal čoraz nervóznejšie a rýchlejšie. Zelená, oranžová, červená, oranžová, zelená… Až ho z toho žmurkania rozboleli oči a museli ho dať opraviť.
 
Otázky pre deti:
- O čom bol príbeh?       ODPOVEDE 
- O čom sa oči semafora hádali?  
 - Ako príbeh skončil?