Vláknina

prospieva postave... preto voľte ovocie ako desiatu, zeleninu a strukoviny ako prílohy k hlavným jedlám a čerstvé džúsy alebo ovocné smoothie ako spestrenie nabité vitamínmi a vlákninou. Vaše trávenie sa vám už v priebehu pár dní optimálneho príjmu vlákniny odvďačí plynulým a spoľahlivým fungovaním. Lepšie ovládnete pocity hladu a ako bonus – zbavíte sa aj prebytočných kilogramov

Nerozpustná vláknina - nemá schopnosť viazať vodu, ani nezväčšuje svoj objem. Pri pohybe tráviacim traktom zostáva takmer bez zmeny. Absorbuje do seba odpadové látky a napomáha lepšiemu vyprázdňovaniu hrubého čreva. Svoj nenahraditeľný význam má najmä ako prevencia zápchy a onkologických ochorení tráviaceho traktu.

– nachádza sa najmä v obilninách, v kvalitnom celozrnnom pečive a sušienkach s pridaným obsahom vlákniny, v šupkách z jabĺk, hrozna, hrušiek aj zemiakov, zeleri, orechoch a semenách

.  

Rozpustná vláknina - viaže v tráviacom trakte vodu, zväčšuje svoj objem, cez črevá prechádza ako gél. Vďaka nej sa cítime nasýtení a nepodliehame častej chuti na jedlo. Je stravou pre prospešné baktérie, ktoré osídľujú črevá – má teda dôležitú funkciu ako prebiotikum. Rozpustnej vláknine sa pripisuje niekoľko dôležitých zdravotných výhod. Znižuje vstrebávanie tukov a pomáha pri redukcii hmotnosti a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Znižuje tiež hladinu cholesterolu a spolu s tým aj riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení.

- nacháza sa v ovocí, zelenine a strukovinách. Voľte preto do jedálnička čo najčastejšie jablká, hrušky, banány, maliny, ríbezle, koreňovú zeleninu, kapustu, avokádo, fazuľu, šošovicu, hrášok, cícer, mak.